< powrót do listy artykułów
Antyperspiranty, dezodoranty - jakie wybrać?
Producenci kosmetyków zarabiają duże pieniądze na strachu przed plamami oraz nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się spod pach. Można bardzo łatwo wydać sporą kwotę na dezodorant znanej marki, który nie rozwiąże problemu nadmiernego pocenia się. W poniższym artykule podpowiemy jak wybrać dobry antyperspirant oraz czy warto zdecydować się na dezodorant.
Antyperspirant: Po sprawdzeniu etykiety prawie każdego antyperspirantu okazuje się, że ich składnikami aktywnymi są związki aluminium (glinu). Związki te wchłaniają się w skórę, zatykając tymczasowo gruczoły potowe. Blokada jest tymczasowa, dlatego też, aby zachować suchość, należy regularnie stosować antyperspiranty.
Źródła:
https://www.consumersearch.com/deodorant/how-to-buy-deodorant
http://www.streetdirectory.com/travel_guide/34893/cosmetics/essentials_of_choosing_the_right_deodorant.html
http://colognebuys.com/deodorant/deodorant-and-antiperspirant-ultimate-choosing-guide/
https://www.linkedin.com/pulse/professional-tips-choosing-best-deodorant-women-vivian-yee
< powrót do listy artykułów
Jaka jest różnica pomiędzy dezodorantem a antyperspirantem?
Należy pamiętać o dwóch ważnych faktach dotyczących potu: jest mokry, lecz nie ma zapachu. Zgadza się! Pot zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach z powodu bakterii, które żyją na lub pod naszą skórą. Antyperspiranty zaprojektowano tak, by radziły sobie z wilgotnością, natomiast dezodoranty – z brzydkim zapachem. Obecnie większość antyperspirantów posiada zapach, co oznacza, iż działają jako środek hamujący pot oraz zwalczający przykry odór. Dezodoranty nie hamują pocenia się, gdyż stosowane są tylko do maskowania lub neutralizowania zapachu ciała wywołanego przez pot i bakterie. Z drugiej strony antyperspirant jest nieco bardziej inwazyjny, jako iż zawiera składniki, które tymczasowo zmieniają funkcje skóry, tłumiąc przepływ potu.Jak działa antyperspirant i dezodorant?
Dezodorant: Nasze pachy są domem dla wielu gruczołów potowych, tworząc ukryte, ciepłe i wilgotne miejsca, w których bakterie świetnie się rozwijają. Zadaniem dezodorantów jest sprawienie, by były dla nich nieco mniej przyjazne. Dezodoranty zawierają kwaśne i słone składniki. Jeśli pot nie będzie mógł pomieszać się z bakteriami, nie wydzieli też nieprzyjemnego zapachu. Większość dezodorantów pachnie świeżo i przyjemnie, co maskuje nieco woń potu.Antyperspirant: Po sprawdzeniu etykiety prawie każdego antyperspirantu okazuje się, że ich składnikami aktywnymi są związki aluminium (glinu). Związki te wchłaniają się w skórę, zatykając tymczasowo gruczoły potowe. Blokada jest tymczasowa, dlatego też, aby zachować suchość, należy regularnie stosować antyperspiranty.
Który produkt wybrać w walce z poceniem się?
Wiele produktów zawiera w rzeczywistości zarówno składniki zwalczające pot, jak i dezodorujące. W przypadku obfitego pocenia się warto postawić na antyperspirant. Lepiej zwalczy wilgoć, a zapachowe wersje zwalczą ponadto przykry odór. U osób, które nie pocą się mocno, lecz woń pod pachami wywołuje nieprzyjemne reakcje otoczenia, być może lepiej sprawdzi się dezodorant. Po pierwsze, należy zastanowić się, z którym problemem chcemy się zmierzyć: wilgocią czy zapachem. A może z jednym i drugim? U niektórych najlepiej sprawdza się kombinacja dwóch środków w jednym. Inni wybiorą natomiast dezodorant, który nie podrażnia i nie zawiera w swoim składzie aluminium. W przypadku wrażliwej skóry warto zdecydować się na mniej inwazyjne rozwiązania pozbawione silnych pierwiastków. Przykładem takiej alternatywy może być ałun, czyli naturalny kamień o właściwościach antybakteryjnych.Silne antyperspiranty o właściwościach klinicznych – czy warto?
Niektóre dezodoranty i antyperspiranty mogą być silniejsze od innych. Producent podaje zwykle na etykiecie produktu czas, w którym antyperspirant będzie chronił przed poceniem. Osoby mające problemy z nadmiernym poceniem się powinny wybierać te, które oznaczono trwałością minimum 42 godziny. W drogeriach możemy ponadto znaleźć antyperspiranty, których drugim głównym składnikiem jest chlorek glinu (aluminium peroxide). Są to środki o najbardziej skutecznej ochronie. Aplikuje się je przed snem, a zmywa z samego rana. Raz nałożony antyperspirant wystarcza nawet na kilka dni, po których należy ponowić aplikację. Im wyższa zawartość chlorku glinu, tym skuteczniejsza będzie blokada wydzielania się potu. Najsilniejsze z antyperspirantów zawierają nawet 25% tej substancji. Warto wiedzieć, iż antyperspiranty tego typu w olbrzymiej większości bazują na alkoholu, dlatego też nie są polecane do skóry wrażliwej. Ich aplikacja jest także nieco bardziej uciążliwa, gdyż mogą powodować pieczenie, zaczerwienienie oraz swąd. Tzw. blokery potu nakładamy zawsze na niepodrażnione pachy (nigdy świeżo po goleniu). Warto zadbać o to, by skóra pod pachami była w momencie aplikacji sucha – bardzo sucha! Jeśli nie jesteśmy pewni, że skóra jest sucha, możemy wspomóc się chusteczkami lub suszarką do włosów.Czy antyperspiranty i dezodoranty są bezpieczne?
Apteki internetowe posiadają dobre dezodoranty. Jakiś czas temu pojawiła się informacja dotycząca związku aluminium w antyperspirantach ze zwiększonym ryzykiem raka piersi. Wydaje się jednak, że ta plotka powstała z tego powodu, iż kobiety przed mammografią nie powinny nakładać antyperspirantów ani dezodorantów. Pozostałości produktów mogą pojawiać się na zdjęciu rentgenowskim i łatwo je pomylić z nieprawidłowościami w piersiach. Do tej pory amerykańskie FDA (Food and Drugs Administration), ACS (American Cancer Society), oraz NCI (National Cancer Institute) nie znalazły żadnych naukowych powiązań aluminium z rakiem piersi. Największym ryzykiem stosowania antyperspirantów jest ryzyko podrażnienia skóry. Większość formuł ma kwaśny odczyn pH, co powoduje reakcje skórne. Każdy, u kogo występują podrażnienia oraz wysypki skórne po zastosowaniu danego preparatu, powinien poszukać innego lub postawić na naturalne rozwiązania. Ponadto nigdy nie należy stosować dezodorantów ani antyperspirantów na uszkodzoną skórę.Naturalne alternatywy dla antyperspirantów i dezodorantów
Najbardziej znaną naturalną alternatywą dla kosmetyków przeciw poceniu się jest ałun. Ta naturalna skała ma właściwości dezodorujące, gdyż zabija bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Niestety, nie hamuje on w żaden sposób wydzielania się potu, nie pomoże więc na mokre plamy pod pachami. Inną naturalną opcją przeciwko poceniu się jest soda oczyszczona oraz woda. Należy wymieszać składniki tak, aby uzyskać konsystencję pasty. Tak przygotowany specyfik nakładamy pod pachy. Po wyschnięciu zostaną białe plamy, nie polecamy więc stosowania go pod ciemne ubrania. Jako naturalny dezodorant dobre opinie zbiera też żel z oczaru wirginijskiego. Ma on właściwości antybakteryjne, dzięki czemu dobrze chroni przed nieprzyjemnym zapachem.Źródła:
https://www.consumersearch.com/deodorant/how-to-buy-deodorant
http://www.streetdirectory.com/travel_guide/34893/cosmetics/essentials_of_choosing_the_right_deodorant.html
http://colognebuys.com/deodorant/deodorant-and-antiperspirant-ultimate-choosing-guide/
https://www.linkedin.com/pulse/professional-tips-choosing-best-deodorant-women-vivian-yee