< powrót do listy artykułów
Woda w ciąży
Wbrew pozorom woda jest ogromnie istotna podczas trwania ciąży. Więc jeśli jakaś przyszła mama nie zawarła do tej pory wody w swojej diecie, powinna to zrobić od razu. Woda powinna stać się zamiennikiem wszelkich kolorowych napojów, na które można zdecydować się tylko od czasu do czasu. Dlatego w ciąży zaleca się pić od 2 do 3 litrów wody dziennie, żeby zapotrzebowanie na płyny zostało odpowiednio zaspokojone. Zawodniona kobieta w ciąży będzie zdecydowanie lepiej wszystko trawić i przyswajać.
Dieta po porodzie
Dobry jadłospis to chyba ostatnia rzecz, o jakiej się myśli, kiedy dziecko przyjdzie już na świat. Świeżo upieczone mamy są niewyspane, zmęczone, ręce prawie ciągle mają zajęte noszeniem malucha lub karmieniem go. Gdzie tu znaleźć jeszcze dodatkowy czas, aby odpowiednio dobrać składniki do menu kobiety w połogu? Niestety, w natłoku wszystkich tych obowiązków trzeba wyasygnować na to chociaż chwilę. Organizm kobiety po porodzie jest bardzo zmęczony, zazwyczaj przez pierwsze dni obolały, nieważne, czy poród odbył się drogą naturalną, czy też poprzez cesarskie cięcie. Przez dziewięć miesięcy w brzuchu żył ktoś, kim teraz trzeba zając się naprawdę, dlatego ciało musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Nie pamięta już, jak to było bez malucha, więc okoliczności są dla niego nowe. Dlatego tak ważna jest dieta, przede wszystkim po to, żeby jak najszybciej wrócić do sprawności i przede wszystkim, żeby czuć się dobrze. Nie chodzi tutaj oczywiście o jakiekolwiek odchudzanie - na to ewentualnie czas przyjdzie później, kiedy mama już nieco okrzepnie i przywyknie do wszystkiego.
Co więc należy jeść w okresie zaraz po porodzie?
Warzywa i owoce - To niby oczywiste, ale nie można porzucić jedzenia ich w dużej ilości w dniu porodu. Ciało jest pozbawione ochrony, podatne na wirusy i bakterie, więc trzeba je chronić poprzez dostarczanie mu jeszcze większej bomby mineralno-witaminowej. Najlepiej będzie jeść je w różnych postaciach do każdego posiłku.
Węglowodany - Zboże, zboże i jeszcze raz zboże. Podobnie jak w ciąży, potrzeba dużo energii, więc świeżo upieczone mamy powinny jeść pełnoziarniste pieczywo, a także ziemniaki, wszelkie kasze, makarony. Te produkty, poza węglowodanami, dostarczają też cukrów, a te z kolei podnoszą krok po kroku poziom glukozy we krwi, który po porodzie może nieco spadać.
Nabiał i mięso - Organizm musi się regenerować, a do tego niezbędne jest białko. Trzeba więc jeść mięsa i jego pochodnych naprawdę dość sporo, nawet na dwa lub trzy posiłki w ciągu dnia. To dodaje siły i zaopatruje ciało w żelazo.
Tłuszcze - Tutaj mowa głównie o tłuszczach roślinnych, bo są zdecydowanie zdrowsze. Należy więc na nich smażyć, czy dodawać je do dań typu sałatki. Ponadto, dostarczają witaminy E, która wraz z mlekiem przedostaje się do organizmu dziecka, a to sprawia z kolei, że maluch lepiej się rozwija.
Przede wszystkim zdrowo i z rozsądkiem.
Tak powinna jeść zarówno kobieta w ciąży, jak i kobieta po porodzie. Musi pamiętać, że jest odpowiedzialna nie tylko za swoje zdrowie i samopoczucie, ale także za maluszka. To powinna być wystarczająca motywacja do tego, by zacząć dbać o to, co się je. Wiadomo, że czasami doba wydaje się na to całe zdrowe odżywianie za krótka, jednak należy wdrożyć kilka najprostszych zasad, a po jakimś okresie wszystko samo wejdzie w krew i stanie się przyjemnym nawykiem. Poza spożywczym aspektem, trzeba pamiętać o suplementach diety. Jeśli nie ma ochoty, przyszła mama nie musi stać w kolejkach w aptece, czy drogerii po kwas foliowy albo żelazo. Apteka online - to miejsce, gdzie można załatwić wszystko szybko z domowej kanapy i z dostawą.
Co więc należy zapamiętać: dobra dieta i odpoczynek. To podstawy w tym wyjątkowym stanie, jakim jest ciąża.
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.
Źródła:
https://mamotoja.pl/dieta-w-ciazy-dieta-na-kazdy-trymestr-ciazy,dieta-w-ciazy-artykul,4979,r1p1.html
https://parenting.pl/dieta-kobiety-w-ciazy
https://parenting.pl/dieta-ciezarnej
https://www.mjakmama24.pl/ciaza/dieta-w-ciazy/zdrowa-dieta-dla-kobiety-w-ciazy-co-i-jak-jesc-w-ciazy,540_2517.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-w-ciazy-jak-prawidlowo-odzywiac-sie-w-ciazy-aa-4J4v-ejgp-pFPs.html
https://mamotoja.pl/co-jesc-w-ciazy-a-czego-unikac,zasady-diety-artykul,15267,r1p1.html
http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79331,1326226.html
https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/ciaza-co-daje-kwas-foliowy-dlaczego-jest-tak-wazny,538_5509.html
https://mamotoja.pl/dieta-podczas-pologu,polog-artykul,5204,r1p1.html
< powrót do listy artykułów
Dieta w ciąży
Czy odpowiednia dieta w ciąży jest ważna?
Ciąża to dla każdej przyszłej mamy bardzo wyjątkowy okres. Wiadomym jest, że życie zmieni się o 180 stopni i w pewien sposób trzeba się na to przygotować. W przeciągu tych 9 miesięcy przyszli rodzice gromadzą mnóstwo akcesoriów, ubranek i mebli, które pozwolą w pełnej gotowości przyjąć na świecie nowego członka rodziny. Bardzo często w ostatnim okresie ciąży kobieta nie przemęcza się, rezygnuje czasowo z pracy zawodowej i skupia się jedynie na tym ostatecznym przygotowaniu się na przyjście malucha. Z ciążą jednak wiąże się jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Dieta. Zdarzają się przypadki, kiedy przyszła mama jest zadowolona z przybywających kilogramów i czuje się ze sobą dobrze, ale w większości przypadków zawyżona waga nie jest powodem do zadowolenia. Wiadomo, w ciąży nachodzi ochota na przeróżne przekąski, zdrowsze lub mniej (zazwyczaj jest to ta druga opcja) i właściwie je się za dwoje. Dzieje się tak z prostej przyczyny - ponad dzienne standardowe zapotrzebowanie matki na jedzenie, dochodzi jeszcze porcja maluszka, który wcale, jak się okazuje, tak mało nie je. Czasami kobiety chudną na początku ciąży, bo ich organizm nie jest przyzwyczajony do dzielenia się zjedzonym posiłkiem z drugą osobą. Zazwyczaj później sytuacja wraca na właściwe tory i przyszła mama zaczyna nabierać kształtów. Wracając jednak do sprawy jedzenia sensu stricto. To oczywiste, że czasami chęci na chipsy lub orzeszki w panierce nie da się opanować i tata nawet w środku nocy koniecznie musi tę lub inną przekąskę gdzieś kupić. Ale trzeba pomyśleć, że to wszystko dostaje się również do organizmu dzidziusia. Dlatego bardzo dobrą strategią do przyjęcia jest jedzenie zdrowo wszystkich posiłków przez cały okres ciąży, natomiast faktycznie, czasami pozwalanie sobie na pewne odstępstwa od normy. Należy pamiętać, że ciało przechodzi wtedy ogromne zmiany i warto jest o nie zadbać, by potem nie żałować i pod względem zdrowia, i wyglądu sylwetki po porodzie.Witaminy w ciąży
Jak wiadomo, witamy są ważne na każdy etapie i dla każdego, jednak ciąża to okres, gdzie organizm zarówno matki, jak i dziecka potrzebuje ich naprawdę dużo. Udowodniono, że przed porodem zapotrzebowanie na witaminy zwiększa się od 50% do aż 100%. Przede wszystkim witamina C. Ciało samo w sobie nie magazynuje jej, więc w codziennych posiłkach jest ona niezbędna, ponieważ odpowiada za prawidłowy wzrost płodu. Co ważne, wspomaga przyswajanie różnych innych składników (np. żelaza, o którym później). Można znaleźć ją w cytrusach, pomidorach, czy warzywach liściastych. Po drugie witamina D. Przez to, że ciało nabiera wagi, kości są bardziej obciążone, dlatego przyszła mama musi koniecznie je wzmacniać. W ostatnim miesiącu potrafi boleć każda, najmniejsza nawet kosteczka, szczególnie kręgosłup i nogi, bo to te partie ciała są najbardziej eksploatowane. Dlatego trzeba pamiętać o tej witaminie, która zawarta jest np. w jajach, mleku i mięsie. Oczywiście dodatkowo witamina D istotnie wpływa na prawidłowy rozwój kośćca maluszka. Często można się także spotkać z opinią, że od trzeciego trymestru poza pokarmami, należy przyjmować także różnego rodzaju suplementy zawierające witaminę D. Apteki internetowe okazują się tutaj świetnym rozwiązaniem, ponieważ zdalnie przyszła mama może wybrać preparaty najlepsze dla niej, bez zbędnych wizyt do aptek stacjonarnych. Witamina B to kolejny bardzo istotny element w suplementacji ciężarnych kobiet. Właściwie jest to duża grupa witamin, jednak w wielkim skrócie - odpowiadają one za dobre funkcjonowanie układu nerwowego. Łagodzą wszelkiego rodzaju napięcia, stres, ich odpowiedni poziom sprawia, że dobry nastrój utrzymuje się. Te witaminy uczestniczą w procesie wchłaniania węglowodanów, które po wielu przemianach trafiają m. in. do mózgu w postaci energii. Ponadto witaminy z grupy B wspierają układ odpornościowy, krwionośny, pokarmowy, a także gospodarkę hormonalną, która, jak wiadomo w ciąży, odgrywa bardzo ważną rolę.Kwas foliowy w ciąży
Nawet jeżeli ktoś niezbyt interesuje się kwestią odpowiedniego odżywania w ciąży, na pewno słyszał o kwasie foliowym i o zapotrzebowaniu na niego w tym okresie w szczególności. To najważniejsza witamina dla przyszłych mam, dlatego warto poświęcić jej więcej miejsca. Kwas foliowy należy do grupy witamin typu B, a dokładniej jest to witamina B9. Organizm ludzki samoistnie jej nie wytwarza, więc należy dostarczać ją drogą suplementacji doustnej. Ale trzeba w końcu wyjaśnić, dlaczego ten kwas jest aż taki istotny. Otóż ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego i na jego funkcjonowanie. Dlatego dostarczając go, ciężarne zapobiegają rozwojowi jakichkolwiek wad wrodzonych tego układu u dziecka. W przypadku, gdy kwas foliowy nie byłby przyswajany, u maluszka mogą pojawić się bardzo poważne zwyrodnienia, takie jak chociażby rozszczep kręgosłupa albo przepuklina mózgowa, czy nawet bezmózgowie. Brzmi to strasznie, dlatego zażywanie witaminy B9 jest w ciąży więcej, niż obowiązkowe. Dlatego apteka i zakup tam kwasu foliowego powinny być pierwszym celem, który kobieta w ciąży obiera zaraz po pierwszej potwierdzającej jej stan wizycie u ginekologa. Oczywiście, oprócz kapsułek zawierających ten kwas, należy wzbogacić swoją dietę o produkty naturalne, które również go zawierają. Są to przykładowo: szpinak, natka pietruszki, banany, pomarańcze, drożdże, jaja, sery.Żelazo w ciąży
To chyba drugi najczęściej wspominany składnik mineralny w kwestiach dotyczących ciąży, zaraz po kwasie foliowym. Ale faktycznie, żelazo jest niezbędne do produkcji krwinek czerwonych nie tylko u matki, ale przede wszystkim u dziecka. Niedobór żelaza w tym stanie może doprowadzić do anemii, która jest niebezpieczna dla obojga i we wczesnym okresie ciąży może prowadzić nawet do poronienia, kiedy anemia będzie już zaostrzona. Dlatego przyszłe mamy muszą pamiętać o żelazie i dostarczać go organizmowi zarówno poprzez produkty spożywcze, ale także w postaci tabletek. Tutaj znów przychodzi z pomocą jakakolwiek apteka internetowa, ponieważ tam znajdzie się mnóstwo preparatów z żelazem. Jednak jeśli chodzi o część jedzeniową, to warto postawić na chude czerwone mięso (ale nie w nadmiarze), brokuły, szczaw, jaja, fasola.Ogólne zasady żywieniowe w ciąży
Czasami czytając wszelkiego rodzaju poradniki i przekopując się przez literaturę fachową w temacie ciąży, można się pogubić. Dlatego warto wszystko sobie jakoś usystematyzować. Tłuszcze - Są bardzo istotne, bo wspomagają odpowiednie funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, która w ciąży jest, delikatnie mówiąc, rozregulowana w stosunku do zwyczajnego stanu. Układ nerwowy to także ich działka, do tego są niezbędne do przyswojenia się witamin: K, A, E i D, bo te rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. Kobiety w ciąży powinny więc w tym wypadku spożywać i tłuszcze roślinne, i zwierzęce. Roślinne to np. oliwa z oliwek, a zwierzęce - masło. Oczywiście trzeba pamiętać, że tłuszcze roślinne są o wiele zdrowsze. Owoce i warzywa - Oczywiście, jak już wcześniej zostało to nadmienione, są źródłem wszystkich witamin oraz minerałów, dlatego wzmacniają odporność i dostarczają błonnik, dzięki czemu układ trawienny działa sprawniej. Ciężarne muszą więc jeść dużo kapusty, marchewki, natki pietruszki oraz papryki, bo są to warzywa zdecydowanie najbogatsze w minerały i witaminy. Z owoców to natomiast: pomarańcze, brzoskwinie, jeżyny, czy maliny. Produkty zbożowe - Dostarczają głównie węglowodanów, które z kolei są potrzebne do wytworzenia energii. Dodatkowo są źródłem błonnika, witaminy B, czy magnezu. Należy więc jeść: ciemne pieczywo, kasze oraz musli. Mleko i jego produkty pochodne - Tutaj pierwsze skrzypce odgrywa oczywiście wapń, który jest bardzo ważny dla kości - wzmacnia je i zapobiega powstawaniu ubytków. Produkty mleczne, nad którymi warto się pochylić to np. kefiry, jogurty, sery, twarożki i oczywiście mleko. Mięso, ryby - Te produkty dostarczają białka do organizmu. Ono zaś buduje tkanki. Poza tym artykuły mięsne i rybne są bardzo bogate w żelazo, o którym w ciąży nie można absolutnie zapomnieć.Czego powinno się w ciąży wystrzegać?
Zazwyczaj mówi się więcej o rzeczach, które należy spożywać, natomiast te niekoniecznie pożądane w ciąży się pomija, bo sprawa wydaje się być oczywista. Lista jest dosyć długa, ale to przede wszystkim dlatego, że kobieta w tym stanie jest zdecydowanie bardziej podatna na wszelkiego typu infekcje i choroby, które mogą być wywołane mniej zdrowymi posiłkami. Dlatego należy wystrzegać się: wszelkich serów dojrzewających lub pleśniowych, niepasteryzowanego mleka, owoców morza, surowych ryb, gotowych posiłków ze sklepu (przykładowo kurczaków w panierce, sałatek, kanapek, zapiekanek itp.), surowego mięsa, surowych jaj. O ile normalnie wyżej wymienione produkty nie powinny zazwyczaj zaszkodzić, tak w ciąży mogą być przyczyną salmonelli lub toksoplazmozy, które są niebezpieczne tak dla dziecka, jak i dla matki.Woda w ciąży
Wbrew pozorom woda jest ogromnie istotna podczas trwania ciąży. Więc jeśli jakaś przyszła mama nie zawarła do tej pory wody w swojej diecie, powinna to zrobić od razu. Woda powinna stać się zamiennikiem wszelkich kolorowych napojów, na które można zdecydować się tylko od czasu do czasu. Dlatego w ciąży zaleca się pić od 2 do 3 litrów wody dziennie, żeby zapotrzebowanie na płyny zostało odpowiednio zaspokojone. Zawodniona kobieta w ciąży będzie zdecydowanie lepiej wszystko trawić i przyswajać.
Dieta po porodzie
Dobry jadłospis to chyba ostatnia rzecz, o jakiej się myśli, kiedy dziecko przyjdzie już na świat. Świeżo upieczone mamy są niewyspane, zmęczone, ręce prawie ciągle mają zajęte noszeniem malucha lub karmieniem go. Gdzie tu znaleźć jeszcze dodatkowy czas, aby odpowiednio dobrać składniki do menu kobiety w połogu? Niestety, w natłoku wszystkich tych obowiązków trzeba wyasygnować na to chociaż chwilę. Organizm kobiety po porodzie jest bardzo zmęczony, zazwyczaj przez pierwsze dni obolały, nieważne, czy poród odbył się drogą naturalną, czy też poprzez cesarskie cięcie. Przez dziewięć miesięcy w brzuchu żył ktoś, kim teraz trzeba zając się naprawdę, dlatego ciało musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Nie pamięta już, jak to było bez malucha, więc okoliczności są dla niego nowe. Dlatego tak ważna jest dieta, przede wszystkim po to, żeby jak najszybciej wrócić do sprawności i przede wszystkim, żeby czuć się dobrze. Nie chodzi tutaj oczywiście o jakiekolwiek odchudzanie - na to ewentualnie czas przyjdzie później, kiedy mama już nieco okrzepnie i przywyknie do wszystkiego.
Co więc należy jeść w okresie zaraz po porodzie?
Warzywa i owoce - To niby oczywiste, ale nie można porzucić jedzenia ich w dużej ilości w dniu porodu. Ciało jest pozbawione ochrony, podatne na wirusy i bakterie, więc trzeba je chronić poprzez dostarczanie mu jeszcze większej bomby mineralno-witaminowej. Najlepiej będzie jeść je w różnych postaciach do każdego posiłku.
Węglowodany - Zboże, zboże i jeszcze raz zboże. Podobnie jak w ciąży, potrzeba dużo energii, więc świeżo upieczone mamy powinny jeść pełnoziarniste pieczywo, a także ziemniaki, wszelkie kasze, makarony. Te produkty, poza węglowodanami, dostarczają też cukrów, a te z kolei podnoszą krok po kroku poziom glukozy we krwi, który po porodzie może nieco spadać.
Nabiał i mięso - Organizm musi się regenerować, a do tego niezbędne jest białko. Trzeba więc jeść mięsa i jego pochodnych naprawdę dość sporo, nawet na dwa lub trzy posiłki w ciągu dnia. To dodaje siły i zaopatruje ciało w żelazo.
Tłuszcze - Tutaj mowa głównie o tłuszczach roślinnych, bo są zdecydowanie zdrowsze. Należy więc na nich smażyć, czy dodawać je do dań typu sałatki. Ponadto, dostarczają witaminy E, która wraz z mlekiem przedostaje się do organizmu dziecka, a to sprawia z kolei, że maluch lepiej się rozwija.
Przede wszystkim zdrowo i z rozsądkiem.
Tak powinna jeść zarówno kobieta w ciąży, jak i kobieta po porodzie. Musi pamiętać, że jest odpowiedzialna nie tylko za swoje zdrowie i samopoczucie, ale także za maluszka. To powinna być wystarczająca motywacja do tego, by zacząć dbać o to, co się je. Wiadomo, że czasami doba wydaje się na to całe zdrowe odżywianie za krótka, jednak należy wdrożyć kilka najprostszych zasad, a po jakimś okresie wszystko samo wejdzie w krew i stanie się przyjemnym nawykiem. Poza spożywczym aspektem, trzeba pamiętać o suplementach diety. Jeśli nie ma ochoty, przyszła mama nie musi stać w kolejkach w aptece, czy drogerii po kwas foliowy albo żelazo. Apteka online - to miejsce, gdzie można załatwić wszystko szybko z domowej kanapy i z dostawą.
Co więc należy zapamiętać: dobra dieta i odpoczynek. To podstawy w tym wyjątkowym stanie, jakim jest ciąża.
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.
Źródła:
https://mamotoja.pl/dieta-w-ciazy-dieta-na-kazdy-trymestr-ciazy,dieta-w-ciazy-artykul,4979,r1p1.html
https://parenting.pl/dieta-kobiety-w-ciazy
https://parenting.pl/dieta-ciezarnej
https://www.mjakmama24.pl/ciaza/dieta-w-ciazy/zdrowa-dieta-dla-kobiety-w-ciazy-co-i-jak-jesc-w-ciazy,540_2517.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-w-ciazy-jak-prawidlowo-odzywiac-sie-w-ciazy-aa-4J4v-ejgp-pFPs.html
https://mamotoja.pl/co-jesc-w-ciazy-a-czego-unikac,zasady-diety-artykul,15267,r1p1.html
http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79331,1326226.html
https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/ciaza-co-daje-kwas-foliowy-dlaczego-jest-tak-wazny,538_5509.html
https://mamotoja.pl/dieta-podczas-pologu,polog-artykul,5204,r1p1.html