Kosmetyki dla młodzieży w wieku 13-19 lat
Czy pamiętacie jak ważny był dla was wasz wygląd gdy mieliście naście lat? Kondycja skóry i włosów spędzała wam sen z powiek. Nagły atak trądziku był istnym dramatem i powodem do płaczu. Pojawienie się wielkiego, czerwonego pryszcza na twarzy, decydowało o odwołaniu wyjścia na imprezę. Pamiętacie co wtedy mówili wasi rodzice? Najczęstszą poradą było zdawkowe: "Poczekaj, aż samo przejdzie" oraz równie pocieszające "Tak to już jest w tym wieku.
Będziesz starszy/starsza to samo minie". Lata mijają a problemy nastolatków pozostają te same. Na szczęście współcześni nastolatkowie nie są pozostawieni sami sobie w obliczu młodzieńczych problemów ze skórą. Obecnie w ofercie zarówno aptek stacjonarnych, jak również aptek internetowych (online), dostępna jest szeroka gama kosmetyków dla młodzieży w wieku 13-19 lat.
"Okres buntu" skóry nastolatka- przyczyny
Wiek "nastu" lat jest przełomowym okresem w życiu każdego człowieka. Jest to czas podejmowania ważnych życiowych decyzji, pierwszych poważnych przyjaźni i miłości, a także okres kształtowania się poglądów młodego człowieka. Nastolatkowie (13-19 lat) często przechodzą przez tzw. "okres buntu". Za pojawiającą się w tym czasie chwiejność emocjonalną oraz problemy z koncentracją, odpowiedzialna jest burza hormonów, szalejąca w organizmie młodego człowieka.
Okres dojrzewania jest niezwykle trudnym okresem dla młodego człowieka i jego rodziny. W tym czasie w organizmie młodego człowieka, następuje gwałtowny wzrost poziomu hormonów płciowych odpowiedzialnych za dojrzewanie oraz pojawienie się drugorzędnych cech płciowych. Wysoki poziom tych hormonów wpływa również na wzmożoną potliwość oraz problemy ze skórą występujące u nastolatków.
Główne problemy nastoletniej skóry
Problemy skórne trapiące młodzież w wieku 13-19 lat związane są głównie z wzmożoną produkcją sebum- naturalnej substancji, produkowanej przez gruczoły łojowe, natłuszczającej wierzchnią warstwę skóry. Do najczęściej występujących problemów skórnych zaliczyć należy:
- trądzik młodzieńczy;
- zaskórniki (tzw. wągry);
- nadmierną tłustość skóry twarzy;
- pojawianie się wyprysków i grudek na twarzy;
- nadmierną potliwość skóry;
- łupież (problem dotykający skórę głowy);
Jak zaradzić problemom nastoletniej skóry?
Pierwszą i podstawową zasadą, walki z problemami nastoletniej skóry, jest utrzymanie właściwego poziomu higieny osobistej. Regularne korzystanie z prysznica, stosowanie antyperspirantów oraz staranne mycie twarzy, preparatami do tego przeznaczonymi, pozwala na niwelowanie skutków nadmiernej potliwości skóry. W kosmetyczce każdego zadbanego nastolatka powinien się znaleźć żel pod prysznic ze składnikiem ograniczającym pocenie oraz dobrej marki antyperspirant. Nie bez znaczenia dla kondycji skóry twarzy jest również dieta nastolatka.
W celu ograniczenia problemów skórnych, należy ograniczyć spożywanie słodkich, słonych oraz ostrych produktów, a także produktów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty. Substancje te mogą powodować podrażnienie skóry oraz pojawianie się wyprysków. W zwalczaniu problemów trapiących nastoletnią skórę twarzy, szczególnie pomocne są preparaty przeznaczone dla młodzieńczej cery z problemami. Po zakup takich preparatów najlepiej udać się do apteki stacjonarnej, bądź internetowej (online).
Na co zwrócić uwagę wybierając preparat do pielęgnacji skóry nastolatka?
Po pierwsze (i najważniejsze): po preparaty dla problematycznej nastoletniej skóry należy udać się do apteki stacjonarnej, apteki internetowej/apteki online. Nie należy ryzykować kupowania kosmetyków z niesprawdzonych źródeł, ponieważ zawarte w nich składniki mogą nasilić stany zapalne skóry. Należy również zwrócić uwagę na to, aby kosmetyki były hipoalergiczne, tzn. nie powodujące alergii i podrażnień. Niektóre z problemów, jak np. łupież, można leczyć na własną rękę- zaopatrując się w specjalny szampon leczniczy w aptece. Jednakże, jeśli problem skórny ma wyjątkowo ostry przebieg, po poradę i receptę na odpowiedni środek, należy udać się do dermatologa.
Kosmetyki dla młodzieży (13-19 lat)
Obecnie na rynku kosmetycznym dostępna jest cała gama produktów kosmetycznych przeznaczonych dla nastolatków. Produkty te można podzielić na następujące kategorie:
- produkty oczyszczające skórę: ich głównym zadaniem jest oczyszczenie wierzchniej warstwy skóry z nadmiaru sebum oraz codziennych zanieczyszczeń. W kategorii tej znajdziemy m.in.: pianki, mydła, żele antybakteryjne
- produkty złuszczające wierzchnią warstwę naskórka: produkty te mają za zadanie złuszczenie naskórka oraz usunięcie drobnych krostek i przebarwień. W tej kategorii możemy znaleźć: maski peel-off i peelingi (drobnoziarniste i gruboziarniste), preparaty z naturalnymi kwasami (tzw. peelingi enzymatyczne z kwasem glikolowym i migdałowym), a także kremy z naturalnymi wyciągami, o właściwościach złuszczających (z wyciągiem z liści manuka, ekstraktem z jabłka)
- produkty ściągające i tonizujące: głównym celem tych produktów jest ukojenie podrażnionej, nastoletniej skóry oraz zapobieganie pojawianiu się wyprysków poprzez ściągnięcie porów skórnych. toniki, maski (z naturalnymi glinkami), płyny micelarne, różne rodzaje serum oraz kremy tonizujące (z prowitaminą B5 oraz witaminą E)
- produkty maskujące niedoskonałości: ich głównym zadaniem jest zamaskowanie drobnych niedoskonałości skóry (głównie krostek i wyprysków). W kategorii tej znajdziemy: podkłady i korektory
- produkty zapobiegające nadmiernemu błyszczeniu/świeceniu się skóry twarzy: ich głównym zadaniem jest wchłanianie nadmiaru sebum pojawiającego się szczególnie w tzw. strefie T (czoło oraz nos). W kategorii tej możemy wyróżnić: pudry matujące, chusteczki matujące, kremy oraz podkłady
Ważnym aspektem dbałości o problematyczną skórę nastolatka, jest również stosowanie dobrej jakości kremu nawilżającego. Należy mieć na uwadze, że złuszczanie oraz silne oczyszczanie skóry, może prowadzić do nadmiernego jej przesuszenia. W celu wybrania dobrego kremu nawilżającego należy udać się po poradę do apteki, ponieważ istotny jest dobór kremu do typu cery (sucha, trądzikowa, mieszana). Apteki internetowe oraz stacjonarne oferują szeroki wybór specjalistycznych produktów kosmetycznych oraz porad dla nastolatków.
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.
Źródła:
https://urodomania.com/blog/pielegnacja-mlodej-cery/
https://parenting.pl/problemy-skorne-u-nastolatkow-jak-ich-uniknac-a-jak-walczyc-gdy-juz-sie-pojawia
https://www.doz.pl/czytelnia/a237-Problemy_ze_skora_w_okresie_dojrzewania
https://www.high-med.pl/poczytaj/jak-troszczyc-sie-o-cere-nastolatka/
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/jak-dbac-o-cere-nastolatki-metody-pielegnacji-cery-problematycznej-aa-nWYc-5Lnq-We4b.html