< powrót do listy artykułów
Kosmetyki do higieny intymnej
Wielu osobom wydaje się, że kosmetyki do higieny intymnej to marketingowy trik, który ma wpłynąć na zwiększenie sprzedaży danego producenta. Można zgodzić się z poglądem, że część produktów kosmetycznych o specjalnym przeznaczeniu swobodnie można byłoby wyeliminować lub zastąpić standardowymi. Jednak nie każdy produkt jest do zastąpienia. Kosmetyki do higieny intymnej i to zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn wypełniają niszę produktów niezbędnych o znaczącym wpływie na utrzymanie podstawowych warunków higieny.
Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/preparaty-do-higieny-intymnej
https://kobieta.wp.pl/koniecznosc-czy-fanaberia-cala-prawda-o-plynach-do-higieny-intymnej-6118271093725313a
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/8-zasad-higieny-intymnej_35178.html
< powrót do listy artykułów
Kwaśne pH przy higienie intymnej
Skala pH to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych zastosowana także do opisu stopnia kwasowości miejsc intymnych. Natura sama zadbała o to, by okolice te posiadały odpowiednie zakwaszenie dzięki zlokalizowanym w błonie śluzowej enzymom, receptorom, związkom chemicznym i bakteriom kwasu mlekowego. Ich zadaniem jest produkcja kwaśnego odczynu pH pochwy. Zdarza się jednak, że te naturalne procesy z jakiego powodu są niewydolne i wówczas należy je wspomóc. Im szybciej się zareaguje tym lepiej, tak by utracone parametry jak najsprawniej przywrócić do równowagi. I taka jest właśnie rola kosmetyków do higieny intymnej.Co wyróżnia kosmetyki do higieny intymnej?
Profesjonalne kosmetyki do higieny intymnej wyróżnia to, że nie niszczą one naturalnej flory bakteryjnej kobiety. A tylko ten naturalny, fizjologiczny stan umożliwia prawidłowe funkcjonowanie wszelkich procesów fizjologicznych. Odpowiednio skomponowane kosmetyki do higieny intymnej nie zaburzają naturalnego pH pochwy pozostawiając go w stanie najbardziej zbliżonym do naturalnego, czyli od 3,8 - 4,2 pH. Właściwie dobrane preparaty będą chroniły kobietę przed infekcjami, będą łagodziły podrażnienia i zapewniały właściwe i optymalne nawilżenie oraz natłuszczenie wewnętrznych partii okolic intymnych. Kupując kosmetyki do higieny intymnej warto przeczytać informacje o produkcie, a przede wszystkim dla jakiej grupy wiekowej są one przeznaczone, czy nadają się dla konsumentek o skórze zdecydowanie wrażliwej oraz czy są odpowiednie choćby dla kobiety w ciąży czy bezpośrednio po porodzie. Kosmetyki tego rodzaju można nabyć pod różną postacią: jako mydła, płyny, balsamy, oliwki, pianki, czy żele. Producenci oferują nawet nawilżone chusteczki przydatne w podróży czy po prostu w miejscu pracy. Do tej grupy preparatów należą też dezodoranty intymne czy pudry przydatne szczególnie w przypadku niewielkich podrażnień czy otarć. Apteka internetowa posiada dobre kosmetyki do higieny intymnej.Skład kosmetyki do higieny intymnej
Kosmetyki do higieny intymnej muszą spełniać wiele wymagań. Ważnym aspektem ich działania są zdolności antybakteryjne, które nie pozwalają rozwijać się niechcianym bakteriom wytwarzających choćby niekomfortowy zapach. To wtedy kwaśne środowisko pochwy staje się zasadowym a zadaniem kosmetyków jest przywrócenie pierwotnego stanu kwasowości. Kosmetyki do higieny intymnej zawierają przede wszystkim niezwykle delikatne składniki myjące, takie jak saponiny czy betainy. Detergenty zastosowane do wyrobu tej grupy kosmetyków są wyjątkowo łagodne a ich skład opiera się na cukrach prostych i dwucukrach. Dzięki temu nie powodują one zmian naturalnego składu śluzówki, nie wysuszają delikatnej skóry i nie podrażniają. Są wyjątkowo dobrze tolerowane przez skórę oraz śluzówkę kobiety. Bardzo częstym składnikiem kosmetyków intymnych jest kwas mlekowy. To przede wszystkim ten składnik odpowiada za prawidłowe pH pochwy. Kobietom które cierpią na częste wahania składu śluzówki lekarze przepisują właśnie kwas mlekowy jako najprostszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnych problemów. Ważnym składnikiem preparatów kosmetycznych jest też alantoina działająca kojąco, przyspieszająca regenerację naskórka oraz ułatwiająca gojenie się drobnych ranek, otarć czy podrażnień. Natomiast obecne garbniki mają za zadanie utworzenie na skórze warstwy ochronnej zapobiegającej pieczeniu czy swędzeniu. Innym ważnym składnikiem jest D-pantenol o właściwościach nawilżających i stymulujących regenerację naskórka. Pantenol jednocześnie posiada zbawienne działanie łagodzące różnego rodzaju drobne dolegliwości, doskonale też nawilża. Azuleny błękitne, fioletowe czy zielone posiadają zdolności antyalergiczne, a działają przeciwzapalnie oraz odkażająco na skórę, niwelują też obrzęki i pomagają w naskórkowaniu. Większość preparatów do higieny intymnej zawiera obowiązkowo składniki roślinne, najczęściej są to: wyciąg z kory dębu, babka lancetowata, lukrecja czy lipa. Ta grupa ziół działa ściągająco, przeciwzapalnie, zapobiega też poceniu i odparzeniom naskórka. Aby zapewnić delikatnej skórze okolic intymnych właściwe nawilżenie oraz natłuszczenie śluzówki do preparatów dodaje się kwas hialuronowy, glicerynę, oleje roślinne, lanolinę oraz sorbitol. Z uwagi na wrażliwość miejsc intymnych zdecydowanie odradza się stosowania preparatów bogatych w substancje syntetyczne, o intensywnych zapachu czy kolorze. Kosmetyki do higieny intymnej nie powinny też zawierać alkoholu etylowego.Kosmetyki do higieny intymnej – zawsze z umiarem
Rynek kosmetyków do higieny intymnej wciąż się poszerza. Do niedawna były to jedynie płyny do codziennej higieny okolic intymnych i dezodorant odświeżający. Aktualnie dostępne na rynku są : żele, pudry, chusteczki nawilżone, oliwki, balsamy czy kremy. Ważne aby w tym bogactwie oferty zachować umiar. Najważniejszym czynnikiem stabilizującym miejsca intymne jest ich właściwe pH. Dlatego nie warto eksperymentować z nadmiarem kosmetyków. Jeżeli z jakiegoś powodu następuje uczucie dyskomfortu w pochwie należy udać się do ginekologa, który przepisze profesjonalne preparaty lecznicze, których zadaniem jest zniwelowanie stanów zapalnych i przywrócenie optymalnego pH. Potem pozostaje już tylko utrzymanie tego stanu równowagi. Trzeba pamiętać o negatywnym oddziaływaniu zarówno niedostatecznej higieny miejsc intymnych jak i nadmiernej. Szczególnie poprzez eksperymentowanie z użyciem różnego rodzaju preparatów i środków. Zmieniają one bowiem w długim okresie czasu naturalną florę bakteryjną poprzez jej wypłukiwanie lub zbyt duże dawki środków chemicznych. Dlatego również w zakresie higieny intymnej ważny jest umiar i rozsądek oraz dokładne czytanie składu kupowanych preparatów.Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/preparaty-do-higieny-intymnej
https://kobieta.wp.pl/koniecznosc-czy-fanaberia-cala-prawda-o-plynach-do-higieny-intymnej-6118271093725313a
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/8-zasad-higieny-intymnej_35178.html