< powrót do listy artykułów
Leki na osteoporozę
Osteoporoza jest chorobą atakującą tkankę kostną, w której tworzą się puste pory. Z tego powodu kości ludzkiego szkieletu stają się niezwykle kruche i mogą pękać nawet przy niewielkich obciążeniach. Osteoporoza nazywana jest cichą epidemią z powodu ukrytej natury jej rozwoju. Na samym początku choroby, gdy procesy niszczenia kości już się pojawiają, ale jeszcze nie są wielkie, objawy osteoporozy mogą być nieobecne. Trzeba dbać o prawidłowy poziom wapnia, witaminy D w organizmie aby zapobiec zachorowaniu na osteoporozę. Leki zawierające takie składniki dostępne są w aptekach internetowych, wystarczy zapoznać się z ich ofertą i złożyć zamówienie.
- Ból pleców spowodowany zniszczeniem kręgu;
- Pochylanie się sylwetki ciała do przodu;
- Złamanie kości występujące przy niewielkim obciążeniu;
- Znaczne zmęczenie wskazuje na ogólne osłabienie organizmu, pogorszenie metabolizmu;
- Przepuklina międzykręgowa;
- Skurcze w kończynach dolnych, które występują głównie w nocy;
- Problemy związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego: wywołane przez ciężkie deformacje kręgosłupa, które dosłownie wywierają presję na narządy wewnętrzne kobiety, w tym na żołądek;
- Początek cukrzycy: osteoporoza jest również zaburzeniem endokrynologicznym, dlatego konieczna jest konsultacja u specjalisty;
- Ogólne osłabienie mięśni;
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:
- Kobieta przechodzi menopauzę;
- Leczenie kortykosteroidami prowadzono przez kilka miesięcy;
- W starszym wieku doszło do złamania biodra;
Ponadto należy skontaktować się ze specjalistą, jeśli wystąpi: silne zmęczenie, skurcze nóg, nadmierna płytka nazębna, choroba przyzębia, ból kości lub dolnej części pleców, kruchość i rozwarstwianie paznokci, wczesne siwienie, palpitacje serca, a także takie poważne objawy, jak złamanie kości i skrzywienie kręgosłupa. Istnieje niezawodny system pomiaru masy kostnej, w razie potrzeby lekarz wyda niezbędne zalecenia. Objawy te są dowodem, że choroba jest na późniejszym etapie. Często osteoporoza jest na tym etapie nieodwracalna, można jedynie zatrzymać jej postęp lub spowolnić jej wpływ na organizm. Uzupełnianie składników biorących udział w tworzeniu i ochronie kości przyczyni się do zapobiegania jej wystąpieniu. W aptece online można zaopatrzyć się we wszystkie produkty zawierające wapń, witaminę D,K, oraz wiele innych.
Tkanka kostna znajduje się w stanie ciągłej odnowy: stara tkanka jest wchłaniana i powstaje nowa. W młodości nowa tkanka kostna powstaje szybciej, więc jej masa rośnie. Większość ludzi osiąga szczytową masę kości przed 20 rokiem życia. W starszym wieku tkanka kostna jest wchłaniana szybciej niż jest przywracana.Tendencja do osteoporozy zależy częściowo również od masy kostnej osiągniętej u młodzieży. Im więcej masy kostnej osiąga się w okresie szczytowym, tym więcej tkanki kostnej znajduje się w stanie wyjściowym, i mniejsza jest skłonność do rozwoju osteoporozy w starszym wieku.
Podstawowe przyczyny osteoporozy to:
- Jedzenie ubogie w witaminę D i wapń;
- Stosowanie niektórych leków, na przykład, kortykosteroidów i leków przeciwdrgawkowych;
- Częste stosowanie leków hormonalnych;
- Mało aktywny styl życia: udowodniono, że im bardziej ruchomy jest styl życia, jaki prowadzi kobieta, tym mniej narażona jest na osteoporozę;
- Nadmierne spożywanie alkoholu;
- Dysfunkcja układu trawiennego, hormonalnego i trzustki;
- Dysfunkcja jajników lub ich usunięcie prowadzi do braku równowagi hormonalnej lub wczesnego pojawienia się menopauzy, co z kolei może być przyczynić się do rozwoju osteoporozy;
- Problemy z pracą nadnerczy: samo w sobie nie jest przyczyną powstawania choroby, ale przyjmowanie leków może ją prowokować;
Czynniki ryzyka zachorowania na osteoporozę
Skłonność do rozwoju choroby zależy od wielu czynników: wieku, stylu życia, przyjmowanych leków. Niektóre czynniki ryzyka są trudne do kontrolowania, na przykład:
- Kobiety są bardziej podatne na rozwój choroby.
- Im wyższy wiek, tym większe ryzyko.
- Największe ryzyko występuje u bezpośrednich krewnych, szczególnie w przypadku złamania biodra u jednego z rodziców.
- Ludzie z niską masą kostną są najbardziej zagrożeni.
Poziomy hormonów
Najczęściej osteoporozę stwierdza się u osób z nadmiarem lub niedoborem niektórych hormonów w organizmie. Te czynniki to:
Hormony płciowe. Zredukowane poziomy hormonów płciowych zmniejszają wytrzymałość kości. Zmniejszenie stężenia estrogenu u kobiet w okresie menopauzy jest jednym z najbardziej wpływowych czynników ryzyka osteoporozy. U mężczyzn, z wiekiem, obserwuje się stopniowy spadek poziomu testosteronu. Leczenie raka prostaty, które hamuje produkcję testosteronu, oraz leczenie raka piersi, co zmniejsza poziom estrogenów, przyspiesza utratę masy kostnej.
Choroby tarczycy. Nadmierna ilość hormonów tarczycy przyczynia się do osłabienia kości. Może się to zdarzyć w przypadku zwiększenia aktywności gruczołów lub leczenia hormonem tarczycy.
Naruszenia innych gruczołów dokrewnych. Osteoporoza wiąże się także z nadczynnością przytarczyc i nadnerczy.
Siedzący tryb życia. Ludzie, którzy spędzają dużo czasu siedząc, mają wyższe ryzyko zachorowania na osteoporozę w porównaniu do osób prowadzących aktywny styl życia. Każdy rodzaj aktywności jest przydatny, zwłaszcza chodzenie, bieganie, skakanie, taniec i podnoszenie ciężarów. Osteoporoza typu starczego występuje z powodu niedoboru wapnia związanego z wiekiem i utraty równowagi pomiędzy wymuszaniem niszczenia tkanki kostnej a tempem tworzenia nowej tkanki kostnej. Istnieje również idiopatyczna młodzieżowa osteoporoza. Jest to najrzadszy rodzaj osteoporozy, której przyczyna jest obecnie nieznana. Powstaje u niemowląt, dzieci i młodych ludzi, którzy mają dość normalny poziom hormonów i witamin we krwi. Ponadto nie zauważyli żadnego zrozumiałego powodu zmniejszenia gęstości tkanki kostnej.
Czynniki żywieniowe wpływające na zachorowania na osteoporozę
Osteoporoza najczęściej występuje u osób z następującymi nieprawidłowościami:
Niewystarczające spożycie wapnia. Niedobór wapnia odgrywa dużą rolę w rozwoju osteoporozy. Niskie spożycie wapnia prowadzi do zmniejszenia gęstości kości, wczesnej utraty masy kostnej i zwiększonego ryzyka złamań.
Zaburzenia trawienia. Poważne zmniejszenie spożycia pokarmu i niewystarczająca waga ciała osłabiają kości zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Operacje na narządach trawiennych. Operacje mające na celu zmniejszenie objętości żołądka lub usunięcie części jelita cienkiego ograniczają obszar wchłaniania składników odżywczych, w tym wapnia.
Ryzyko osteoporozy jest wyższe u osób z następującymi zaburzeniami:
- Celiakia;
- Nieswoiste zapalenie jelit;
- Choroba nerek lub wątroby;
- Toczeń;
- Szpiczak mnogi;
- Reumatoidalne zapalenie stawów;
Komplikacje przy osteoporozie
Złamania kości, zwłaszcza kręgów lub ud, są najpoważniejszymi powikłaniami osteoporozy. Złamania kości udowej często występują podczas upadku i mogą prowadzić do niepełnosprawności oraz zwiększonego ryzyka śmierci w pierwszym roku po urazie. W niektórych przypadkach złamania kręgów występują nawet bez upadku. Kręgi tworzące kręgosłup mogą osłabnąć do tego stopnia, że powodują ból pleców, zmniejszenia wzrost i wzrasta pochylenie. Ortopedzi zalecają przyjmowania preparatów bogatych w witaminy i mikroelementy chroniące przed osłabieniem kości i wystąpieniem złamań w wyniku osteoporozy. Apteka internetowa posiada w swojej ofercie wiele dobrej jakości leków na osteoporozę, warto rozpocząć przyjmowanie takich preparatów ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć.
Leczenie osteoporozy
Zalecenia dotyczące leczenia są często oparte na ocenie ryzyka złamania kości w ciągu najbliższych 10 lat, przy użyciu danych dotyczących gęstości kości. Jeśli ryzyko to jest niskie, terapia może nie zawierać leków, ale skupić się na zmianie czynników ryzyka, które osłabiają tkankę kostną. Zarówno mężczyznom, jak i kobietom ze zwiększonym ryzykiem złamań najczęściej przepisuje się bisfosfoniany. Działania niepożądane obejmują nudności, bóle brzucha i zgagę. Dożylne formy bifosfonianów nie powodują zaburzeń żołądkowych, ale mogą prowadzić do gorączki, bólu głowy i mięśni przez 3 dni. Bisfosfoniany mogą również wpływać na dolną szczękę. Osteoporoza dolnej szczęki jest rzadkim schorzeniem, które zwykle występuje po usunięciu zęba, gdy otwór zęba nie rośnie. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania bisfosfonianów należy poddać się badaniu stomatologicznemu.
Terapia hormonalna
Estrogeny, szczególnie krótko po menopauzie, mogą pomóc w normalizacji gęstości kości. Jednak terapia estrogenami może zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów, raka endometrium, raka piersi i chorób serca.Tak, więc estrogeny są powszechnie stosowane w celu utrzymania zdrowych kości u młodych kobiet lub kobiet po menopauzie. U mężczyzn osteoporozę można wiązać ze stopniowym zmniejszaniem stężenia testosteronu. Terapia zastępcza testosteronem może pomóc w zwalczaniu objawów niedoboru hormonów, ale w leczeniu osteoporozy lepiej jest zastosować specjalną terapię lub połączyć ją z hormonalną terapią zastępczą.
Rozwiązywanie problemów związanych z osteoporozą
Zapobieganie osteoporozie obejmuje kompleks prostych działań zapobiegających utracie wapnia w kościach, a kompleks ten powinien się zmieniać w zależności od zdrowia, wieku i stylu życia danej osoby. Jeśli oznaki osteoporozy są już widoczne, nie należy poddawać się, lecz przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą nadal żyć pełnią życia. Kobieta musi podążać za cyklem miesiączkowym przez całe życie, aby odwiedzać ginekologa, co sześć miesięcy, tak, aby w momencie menopauzy lekarz mógł zalecić niezbędne środki zapobiegawcze lub, jeśli to konieczne, przepisać hormony płciowe. Odpowiednia ilość wapnia i innych substancji mineralnych niezbędnych do budowy i utrzymywania składu tkanki kostnej powinna być dostarczana do organizmu w celu zapobiegania osteoporozie przez całe życie. Predyspozycja do osteoporozy może powodować nienormalny styl życia. Picie alkoholu, palenie papierosów, przejadanie się i przyjmowanie nadmiernych leków, zwłaszcza antybiotyków, bez recepty lekarskiej jest pewnym sposobem na uzyskanie osteoporozy. Jeśli osteoporoza już wkroczyła w czyjeś życie, należy się starać być bardziej ostrożnym w codziennych czynnościach. Stabilne buty i dywanik na podłodze w łazience są nieuciążliwym sposobem ochrony przed złamaniem.
Zapobieganie zachorowaniu na osteoporozę
Dobre odżywianie i regularne ćwiczenia są najważniejsze dla utrzymania zdrowych kości przez całe życie. Białko jest jednym z budulców kości. Większość ludzi spożywa duże ilości białka z pożywieniem, ale wegetarianie i weganie mogą uzyskać wystarczającą ilość białka, jeśli jedzą więcej soi, orzechów, roślin strączkowych, produktów mlecznych i jaj. Starsi ludzie zużywają mniej białka z różnych powodów. Dlatego pożądane są suplementy białkowe. Nieprawidłowa masa ciała zwiększa szanse na osłabienie i złamanie kości. Nadwaga zwiększa ryzyko złamań kości ręki, zwłaszcza nadgarstków. Tak, więc utrzymanie prawidłowej masy ciała przyczynia się ogólnie do zdrowych kości. Wapń musi być spożywany w sposób ciągły przez całe życie, od niemowlęctwa do starości, ponieważ jest głównym składnikiem tkanki kostnej i jest niezwykle ważny w zapobieganiu osteoporozie. Gdyby w okresie podstawowego wzrostu tkanki kostnej zapotrzebowanie organizmu na wapń było całkowicie zaspokojone, zwiększyłoby to maksymalną masę kości.Tkanka kostna zawiera 98 procent wapnia w organizmie, pozostałe 2 procent są wykorzystywane przez organizm do innych funkcji życiowych. Jeśli mniej wapnia jest dostarczane z pożywieniem niż jest to wymagane w procesach metabolicznych, to zaczyna stopniowo wypływać z kości, a to w końcu może powodować osteoporozę. Aby dowiedzieć się, czy wystarczająca ilość wapnia jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem, możesz skupić się na specjalnej tabeli, która wskazuje dzienną ilość tej substancji. Mężczyźni i kobiety w wieku 18-50 lat potrzebują 1000 mg wapnia dziennie. Ta dzienna dawka wzrasta do 1200 mg na dzień, jeśli kobieta ma ponad 50 lat, a mężczyzna ma ponad 70 lat.
Dobrymi źródłami wapnia są:
- Niskotłuszczowe produkty mleczne;
- Warzywa z ciemnozielonymi liśćmi;
- Konserwy z łososia lub sardynek z kośćmi;
- Produkty sojowe, na przykład tofu;
- Sok pomarańczowy;
- Płatki bogate w wapń;
Witamina D promuje wchłanianie wapnia i wpływa na zdrowie kości na kilka innych sposobów. Osoba może uzyskać wymaganą ilość witaminy D przy pomocy światła słonecznego, ale w niektórych krajach to źródło jest niewystarczające. W przypadku dorosłych dawkę początkową uważa się za 600-800 jm na dzień, z pokarmem i suplementami. Dla tych, którzy nie mają innych źródeł witaminy A, szczególnie z niedoborem, konieczne są suplementy witaminy D. Aktywność fizyczna może pomóc zbudować silne kości i spowolnić ich osłabienie. Ćwiczenia przynoszą największe korzyści, zwłaszcza, jeśli są regularne przez całe życie, począwszy od młodości. Osteoporozę można uzupełnić suplementami wapnia. Wiele osób uważa, że wystarczy jeść pokarmy bogate w wapń. Efekt zależy nie od ilości wapnia, ale od stosunku wapnia do fosforu: dla profilaktyki wapnia i leczenia osteoporozy ważne jest, aby wapń był 1,5 do 2 razy większy niż fosfor. Wielkość magnezu, miedzi, manganu, boru, cynku, B6, C, K, kwasu foliowego, niektóre białka i tłuszcze przyczyniające się do wchłaniania witaminy D są również ważne dla właściwej absorpcji wapnia. Leki na osteoporozę zawierające w/w składniki można zakupić w aptece i przyjmować według zaleceń producenta. Oznacza to, jakie produkty są zawarte w diecie w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, wapń i fosfor zawierające produkty mleczne, wszystkie rodzaje kapusty, marchew, rzepa, fasola, orzechy, nasiona dyni i słonecznika, oleje roślinne. Oto, co lepiej jest wykluczyć: cukier, żywność białą, kawę, herbatę, przetworzone mięso i półprodukty. Dobrze jest zmniejszyć ilość soli, ponieważ stymuluje ona uwalnianie wapnia do moczu.
Leki na osteoporozę dostępne w aptece
Leki zawierające w swoim składzie witaminę D3 i wapń z dodatkiem wapnia z koralowca stanowią doskonałe uzupełnienie diety w składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kości i zapobiegania osteoporozie. Produkt medyczny z wapniem, witaminą D3 i K2, przyczyniają się do utrzymaniu zdrowych kości. Osoby starsze powinny przyjmować taki preparat, aby uzupełnić wymienione składniki w swojej diecie zapobiegając osteoporozie lub hamując dalszy jej postęp wyniszczający kości. Leki na osteoporozę zawierające wapń, magnez, cynk, D3, uzupełnia prawidłowy stan składników, które uczestniczą w procesie tworzenia, mineralizacji kości i zębów. Odpowiadają one za posiadanie prawidłowej gęstości i wytrzymałości kości. Jak wiadomo, witamina D3 powoduje lepsze wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, natomiast magnez i cynk wspierają utrzymanie zdrowych kości. L-lizyna zawarta w produktach dostępnych w aptekach internetowy jest podstawowy aminokwasem, który nie jest wytwarzany przez organizm i należy spożywać produkty bogate w L-lizynę lub przyjmować w postaci tabletek. L-Lizyna uczestniczy w budowie białek w mięśniach i kościach. Jest ona konieczna do tworzenia kolagenu, który występuje w tkance łącznej chrząstkach, kościach, ścianach naczyń krwionośnych. Ten aminokwas bierze udział w zapobieganiu zachorowaniu na osteoporozę. Lek na osteoporozę posiada w swoim składzie kompozycję wysoko przyswajalnych minerałów w postaci chelatów aminokwasowych: wapń, cynk, mangan oraz witaminy D3 i K2 wszystkie substancje przyczyniają się do utrzymania zdrowych kości. Są bardzo przydatne dla kobiet w okresie przekwitania i osób starszych, u których procesy rozpadu kości przeważają nad procesami ich tworzenia. Wyciąg z zielonych małż nowozelandzkich to wartościowy produkt dla mocnych stawów i kości. Naturalny przeciwzapalny surowiec może przyczynić się do zapobiegania wystąpienia osteoporozy. Dodatkowe składniki takie jak: witamina D i wapń, przy czym witamina D wspiera wchłanianie wapnia a razem ograniczają ryzyko złamań kości. Taki produkt jest zalecany dla kobiet po 50 roku życia i starszych. Lek ampułko – strzykawka dwukomorowa sprzedawany w aptece online. Produkt zawiera sterylne roztwory hialuronianu sodu w roztworze fizjologicznym z buforem fosforanowym. Jest on przeznaczony do jednorazowego dostawowego podania do jamy stawu. Tran na podniesienie odporność wyprodukowany z oleju wątroby dorsza: kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witamin A i D3. Tran polecany jest do stosowania wspomagająco w okresach o obniżonej odporności organizmu, dla wzmocnienia kości u dzieci i dorosłych. Wspomaga tworzenie i mineralizację tkanki kostnej, poprawia napięcie mięśni znacznie ograniczając wystąpienie upadków i złamań osteoporotycznych.
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.
Źródło
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,osteoporoza---przyczyny--leczenie,artykul,1705905.html
https://all-med.pl/2018/04/27/osteoporoza-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie/
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,20952817,osteoporoza-podstepna-zlodziejka-kosci-przyczyny-objawy.html
https://www.aptekagemini.pl/category/bez-recepty-stawy-miesnie-kosci-osteoporoza
https://www.doz.pl/apteka/k131-Dla_mocnych_kosci
< powrót do listy artykułów
Objawy osteoporozy
Zazwyczaj ta choroba we wczesnych stadiach nie objawia się. Ale w miarę osłabiania tkanki kostnej mogą pojawić się następujące objawy:- Ból pleców spowodowany zniszczeniem kręgu;
- Pochylanie się sylwetki ciała do przodu;
- Złamanie kości występujące przy niewielkim obciążeniu;
- Znaczne zmęczenie wskazuje na ogólne osłabienie organizmu, pogorszenie metabolizmu;
- Przepuklina międzykręgowa;
- Skurcze w kończynach dolnych, które występują głównie w nocy;
- Problemy związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego: wywołane przez ciężkie deformacje kręgosłupa, które dosłownie wywierają presję na narządy wewnętrzne kobiety, w tym na żołądek;
- Początek cukrzycy: osteoporoza jest również zaburzeniem endokrynologicznym, dlatego konieczna jest konsultacja u specjalisty;
- Ogólne osłabienie mięśni;
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:
- Kobieta przechodzi menopauzę;
- Leczenie kortykosteroidami prowadzono przez kilka miesięcy;
- W starszym wieku doszło do złamania biodra;
Ponadto należy skontaktować się ze specjalistą, jeśli wystąpi: silne zmęczenie, skurcze nóg, nadmierna płytka nazębna, choroba przyzębia, ból kości lub dolnej części pleców, kruchość i rozwarstwianie paznokci, wczesne siwienie, palpitacje serca, a także takie poważne objawy, jak złamanie kości i skrzywienie kręgosłupa. Istnieje niezawodny system pomiaru masy kostnej, w razie potrzeby lekarz wyda niezbędne zalecenia. Objawy te są dowodem, że choroba jest na późniejszym etapie. Często osteoporoza jest na tym etapie nieodwracalna, można jedynie zatrzymać jej postęp lub spowolnić jej wpływ na organizm. Uzupełnianie składników biorących udział w tworzeniu i ochronie kości przyczyni się do zapobiegania jej wystąpieniu. W aptece online można zaopatrzyć się we wszystkie produkty zawierające wapń, witaminę D,K, oraz wiele innych.
Przyczyny osteoporozy
Tkanka kostna znajduje się w stanie ciągłej odnowy: stara tkanka jest wchłaniana i powstaje nowa. W młodości nowa tkanka kostna powstaje szybciej, więc jej masa rośnie. Większość ludzi osiąga szczytową masę kości przed 20 rokiem życia. W starszym wieku tkanka kostna jest wchłaniana szybciej niż jest przywracana.Tendencja do osteoporozy zależy częściowo również od masy kostnej osiągniętej u młodzieży. Im więcej masy kostnej osiąga się w okresie szczytowym, tym więcej tkanki kostnej znajduje się w stanie wyjściowym, i mniejsza jest skłonność do rozwoju osteoporozy w starszym wieku.
Podstawowe przyczyny osteoporozy to:
- Jedzenie ubogie w witaminę D i wapń;
- Stosowanie niektórych leków, na przykład, kortykosteroidów i leków przeciwdrgawkowych;
- Częste stosowanie leków hormonalnych;
- Mało aktywny styl życia: udowodniono, że im bardziej ruchomy jest styl życia, jaki prowadzi kobieta, tym mniej narażona jest na osteoporozę;
- Nadmierne spożywanie alkoholu;
- Dysfunkcja układu trawiennego, hormonalnego i trzustki;
- Dysfunkcja jajników lub ich usunięcie prowadzi do braku równowagi hormonalnej lub wczesnego pojawienia się menopauzy, co z kolei może być przyczynić się do rozwoju osteoporozy;
- Problemy z pracą nadnerczy: samo w sobie nie jest przyczyną powstawania choroby, ale przyjmowanie leków może ją prowokować;
Czynniki ryzyka zachorowania na osteoporozę
Skłonność do rozwoju choroby zależy od wielu czynników: wieku, stylu życia, przyjmowanych leków. Niektóre czynniki ryzyka są trudne do kontrolowania, na przykład:
- Kobiety są bardziej podatne na rozwój choroby.
- Im wyższy wiek, tym większe ryzyko.
- Największe ryzyko występuje u bezpośrednich krewnych, szczególnie w przypadku złamania biodra u jednego z rodziców.
- Ludzie z niską masą kostną są najbardziej zagrożeni.
Poziomy hormonów
Najczęściej osteoporozę stwierdza się u osób z nadmiarem lub niedoborem niektórych hormonów w organizmie. Te czynniki to:
Hormony płciowe. Zredukowane poziomy hormonów płciowych zmniejszają wytrzymałość kości. Zmniejszenie stężenia estrogenu u kobiet w okresie menopauzy jest jednym z najbardziej wpływowych czynników ryzyka osteoporozy. U mężczyzn, z wiekiem, obserwuje się stopniowy spadek poziomu testosteronu. Leczenie raka prostaty, które hamuje produkcję testosteronu, oraz leczenie raka piersi, co zmniejsza poziom estrogenów, przyspiesza utratę masy kostnej.
Choroby tarczycy. Nadmierna ilość hormonów tarczycy przyczynia się do osłabienia kości. Może się to zdarzyć w przypadku zwiększenia aktywności gruczołów lub leczenia hormonem tarczycy.
Naruszenia innych gruczołów dokrewnych. Osteoporoza wiąże się także z nadczynnością przytarczyc i nadnerczy.
Siedzący tryb życia. Ludzie, którzy spędzają dużo czasu siedząc, mają wyższe ryzyko zachorowania na osteoporozę w porównaniu do osób prowadzących aktywny styl życia. Każdy rodzaj aktywności jest przydatny, zwłaszcza chodzenie, bieganie, skakanie, taniec i podnoszenie ciężarów. Osteoporoza typu starczego występuje z powodu niedoboru wapnia związanego z wiekiem i utraty równowagi pomiędzy wymuszaniem niszczenia tkanki kostnej a tempem tworzenia nowej tkanki kostnej. Istnieje również idiopatyczna młodzieżowa osteoporoza. Jest to najrzadszy rodzaj osteoporozy, której przyczyna jest obecnie nieznana. Powstaje u niemowląt, dzieci i młodych ludzi, którzy mają dość normalny poziom hormonów i witamin we krwi. Ponadto nie zauważyli żadnego zrozumiałego powodu zmniejszenia gęstości tkanki kostnej.
Czynniki żywieniowe wpływające na zachorowania na osteoporozę
Osteoporoza najczęściej występuje u osób z następującymi nieprawidłowościami:
Niewystarczające spożycie wapnia. Niedobór wapnia odgrywa dużą rolę w rozwoju osteoporozy. Niskie spożycie wapnia prowadzi do zmniejszenia gęstości kości, wczesnej utraty masy kostnej i zwiększonego ryzyka złamań.
Zaburzenia trawienia. Poważne zmniejszenie spożycia pokarmu i niewystarczająca waga ciała osłabiają kości zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Operacje na narządach trawiennych. Operacje mające na celu zmniejszenie objętości żołądka lub usunięcie części jelita cienkiego ograniczają obszar wchłaniania składników odżywczych, w tym wapnia.
Ryzyko osteoporozy jest wyższe u osób z następującymi zaburzeniami:
- Celiakia;
- Nieswoiste zapalenie jelit;
- Choroba nerek lub wątroby;
- Toczeń;
- Szpiczak mnogi;
- Reumatoidalne zapalenie stawów;
Komplikacje przy osteoporozie
Złamania kości, zwłaszcza kręgów lub ud, są najpoważniejszymi powikłaniami osteoporozy. Złamania kości udowej często występują podczas upadku i mogą prowadzić do niepełnosprawności oraz zwiększonego ryzyka śmierci w pierwszym roku po urazie. W niektórych przypadkach złamania kręgów występują nawet bez upadku. Kręgi tworzące kręgosłup mogą osłabnąć do tego stopnia, że powodują ból pleców, zmniejszenia wzrost i wzrasta pochylenie. Ortopedzi zalecają przyjmowania preparatów bogatych w witaminy i mikroelementy chroniące przed osłabieniem kości i wystąpieniem złamań w wyniku osteoporozy. Apteka internetowa posiada w swojej ofercie wiele dobrej jakości leków na osteoporozę, warto rozpocząć przyjmowanie takich preparatów ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć.
Leczenie osteoporozy
Zalecenia dotyczące leczenia są często oparte na ocenie ryzyka złamania kości w ciągu najbliższych 10 lat, przy użyciu danych dotyczących gęstości kości. Jeśli ryzyko to jest niskie, terapia może nie zawierać leków, ale skupić się na zmianie czynników ryzyka, które osłabiają tkankę kostną. Zarówno mężczyznom, jak i kobietom ze zwiększonym ryzykiem złamań najczęściej przepisuje się bisfosfoniany. Działania niepożądane obejmują nudności, bóle brzucha i zgagę. Dożylne formy bifosfonianów nie powodują zaburzeń żołądkowych, ale mogą prowadzić do gorączki, bólu głowy i mięśni przez 3 dni. Bisfosfoniany mogą również wpływać na dolną szczękę. Osteoporoza dolnej szczęki jest rzadkim schorzeniem, które zwykle występuje po usunięciu zęba, gdy otwór zęba nie rośnie. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania bisfosfonianów należy poddać się badaniu stomatologicznemu.
Terapia hormonalna
Estrogeny, szczególnie krótko po menopauzie, mogą pomóc w normalizacji gęstości kości. Jednak terapia estrogenami może zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów, raka endometrium, raka piersi i chorób serca.Tak, więc estrogeny są powszechnie stosowane w celu utrzymania zdrowych kości u młodych kobiet lub kobiet po menopauzie. U mężczyzn osteoporozę można wiązać ze stopniowym zmniejszaniem stężenia testosteronu. Terapia zastępcza testosteronem może pomóc w zwalczaniu objawów niedoboru hormonów, ale w leczeniu osteoporozy lepiej jest zastosować specjalną terapię lub połączyć ją z hormonalną terapią zastępczą.
Rozwiązywanie problemów związanych z osteoporozą
Zapobieganie osteoporozie obejmuje kompleks prostych działań zapobiegających utracie wapnia w kościach, a kompleks ten powinien się zmieniać w zależności od zdrowia, wieku i stylu życia danej osoby. Jeśli oznaki osteoporozy są już widoczne, nie należy poddawać się, lecz przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą nadal żyć pełnią życia. Kobieta musi podążać za cyklem miesiączkowym przez całe życie, aby odwiedzać ginekologa, co sześć miesięcy, tak, aby w momencie menopauzy lekarz mógł zalecić niezbędne środki zapobiegawcze lub, jeśli to konieczne, przepisać hormony płciowe. Odpowiednia ilość wapnia i innych substancji mineralnych niezbędnych do budowy i utrzymywania składu tkanki kostnej powinna być dostarczana do organizmu w celu zapobiegania osteoporozie przez całe życie. Predyspozycja do osteoporozy może powodować nienormalny styl życia. Picie alkoholu, palenie papierosów, przejadanie się i przyjmowanie nadmiernych leków, zwłaszcza antybiotyków, bez recepty lekarskiej jest pewnym sposobem na uzyskanie osteoporozy. Jeśli osteoporoza już wkroczyła w czyjeś życie, należy się starać być bardziej ostrożnym w codziennych czynnościach. Stabilne buty i dywanik na podłodze w łazience są nieuciążliwym sposobem ochrony przed złamaniem.
Zapobieganie zachorowaniu na osteoporozę
Dobre odżywianie i regularne ćwiczenia są najważniejsze dla utrzymania zdrowych kości przez całe życie. Białko jest jednym z budulców kości. Większość ludzi spożywa duże ilości białka z pożywieniem, ale wegetarianie i weganie mogą uzyskać wystarczającą ilość białka, jeśli jedzą więcej soi, orzechów, roślin strączkowych, produktów mlecznych i jaj. Starsi ludzie zużywają mniej białka z różnych powodów. Dlatego pożądane są suplementy białkowe. Nieprawidłowa masa ciała zwiększa szanse na osłabienie i złamanie kości. Nadwaga zwiększa ryzyko złamań kości ręki, zwłaszcza nadgarstków. Tak, więc utrzymanie prawidłowej masy ciała przyczynia się ogólnie do zdrowych kości. Wapń musi być spożywany w sposób ciągły przez całe życie, od niemowlęctwa do starości, ponieważ jest głównym składnikiem tkanki kostnej i jest niezwykle ważny w zapobieganiu osteoporozie. Gdyby w okresie podstawowego wzrostu tkanki kostnej zapotrzebowanie organizmu na wapń było całkowicie zaspokojone, zwiększyłoby to maksymalną masę kości.Tkanka kostna zawiera 98 procent wapnia w organizmie, pozostałe 2 procent są wykorzystywane przez organizm do innych funkcji życiowych. Jeśli mniej wapnia jest dostarczane z pożywieniem niż jest to wymagane w procesach metabolicznych, to zaczyna stopniowo wypływać z kości, a to w końcu może powodować osteoporozę. Aby dowiedzieć się, czy wystarczająca ilość wapnia jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem, możesz skupić się na specjalnej tabeli, która wskazuje dzienną ilość tej substancji. Mężczyźni i kobiety w wieku 18-50 lat potrzebują 1000 mg wapnia dziennie. Ta dzienna dawka wzrasta do 1200 mg na dzień, jeśli kobieta ma ponad 50 lat, a mężczyzna ma ponad 70 lat.
Dobrymi źródłami wapnia są:
- Niskotłuszczowe produkty mleczne;
- Warzywa z ciemnozielonymi liśćmi;
- Konserwy z łososia lub sardynek z kośćmi;
- Produkty sojowe, na przykład tofu;
- Sok pomarańczowy;
- Płatki bogate w wapń;
Witamina D promuje wchłanianie wapnia i wpływa na zdrowie kości na kilka innych sposobów. Osoba może uzyskać wymaganą ilość witaminy D przy pomocy światła słonecznego, ale w niektórych krajach to źródło jest niewystarczające. W przypadku dorosłych dawkę początkową uważa się za 600-800 jm na dzień, z pokarmem i suplementami. Dla tych, którzy nie mają innych źródeł witaminy A, szczególnie z niedoborem, konieczne są suplementy witaminy D. Aktywność fizyczna może pomóc zbudować silne kości i spowolnić ich osłabienie. Ćwiczenia przynoszą największe korzyści, zwłaszcza, jeśli są regularne przez całe życie, począwszy od młodości. Osteoporozę można uzupełnić suplementami wapnia. Wiele osób uważa, że wystarczy jeść pokarmy bogate w wapń. Efekt zależy nie od ilości wapnia, ale od stosunku wapnia do fosforu: dla profilaktyki wapnia i leczenia osteoporozy ważne jest, aby wapń był 1,5 do 2 razy większy niż fosfor. Wielkość magnezu, miedzi, manganu, boru, cynku, B6, C, K, kwasu foliowego, niektóre białka i tłuszcze przyczyniające się do wchłaniania witaminy D są również ważne dla właściwej absorpcji wapnia. Leki na osteoporozę zawierające w/w składniki można zakupić w aptece i przyjmować według zaleceń producenta. Oznacza to, jakie produkty są zawarte w diecie w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, wapń i fosfor zawierające produkty mleczne, wszystkie rodzaje kapusty, marchew, rzepa, fasola, orzechy, nasiona dyni i słonecznika, oleje roślinne. Oto, co lepiej jest wykluczyć: cukier, żywność białą, kawę, herbatę, przetworzone mięso i półprodukty. Dobrze jest zmniejszyć ilość soli, ponieważ stymuluje ona uwalnianie wapnia do moczu.
Leki na osteoporozę dostępne w aptece
Leki zawierające w swoim składzie witaminę D3 i wapń z dodatkiem wapnia z koralowca stanowią doskonałe uzupełnienie diety w składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kości i zapobiegania osteoporozie. Produkt medyczny z wapniem, witaminą D3 i K2, przyczyniają się do utrzymaniu zdrowych kości. Osoby starsze powinny przyjmować taki preparat, aby uzupełnić wymienione składniki w swojej diecie zapobiegając osteoporozie lub hamując dalszy jej postęp wyniszczający kości. Leki na osteoporozę zawierające wapń, magnez, cynk, D3, uzupełnia prawidłowy stan składników, które uczestniczą w procesie tworzenia, mineralizacji kości i zębów. Odpowiadają one za posiadanie prawidłowej gęstości i wytrzymałości kości. Jak wiadomo, witamina D3 powoduje lepsze wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, natomiast magnez i cynk wspierają utrzymanie zdrowych kości. L-lizyna zawarta w produktach dostępnych w aptekach internetowy jest podstawowy aminokwasem, który nie jest wytwarzany przez organizm i należy spożywać produkty bogate w L-lizynę lub przyjmować w postaci tabletek. L-Lizyna uczestniczy w budowie białek w mięśniach i kościach. Jest ona konieczna do tworzenia kolagenu, który występuje w tkance łącznej chrząstkach, kościach, ścianach naczyń krwionośnych. Ten aminokwas bierze udział w zapobieganiu zachorowaniu na osteoporozę. Lek na osteoporozę posiada w swoim składzie kompozycję wysoko przyswajalnych minerałów w postaci chelatów aminokwasowych: wapń, cynk, mangan oraz witaminy D3 i K2 wszystkie substancje przyczyniają się do utrzymania zdrowych kości. Są bardzo przydatne dla kobiet w okresie przekwitania i osób starszych, u których procesy rozpadu kości przeważają nad procesami ich tworzenia. Wyciąg z zielonych małż nowozelandzkich to wartościowy produkt dla mocnych stawów i kości. Naturalny przeciwzapalny surowiec może przyczynić się do zapobiegania wystąpienia osteoporozy. Dodatkowe składniki takie jak: witamina D i wapń, przy czym witamina D wspiera wchłanianie wapnia a razem ograniczają ryzyko złamań kości. Taki produkt jest zalecany dla kobiet po 50 roku życia i starszych. Lek ampułko – strzykawka dwukomorowa sprzedawany w aptece online. Produkt zawiera sterylne roztwory hialuronianu sodu w roztworze fizjologicznym z buforem fosforanowym. Jest on przeznaczony do jednorazowego dostawowego podania do jamy stawu. Tran na podniesienie odporność wyprodukowany z oleju wątroby dorsza: kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witamin A i D3. Tran polecany jest do stosowania wspomagająco w okresach o obniżonej odporności organizmu, dla wzmocnienia kości u dzieci i dorosłych. Wspomaga tworzenie i mineralizację tkanki kostnej, poprawia napięcie mięśni znacznie ograniczając wystąpienie upadków i złamań osteoporotycznych.
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.
Źródło
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,osteoporoza---przyczyny--leczenie,artykul,1705905.html
https://all-med.pl/2018/04/27/osteoporoza-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie/
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,20952817,osteoporoza-podstepna-zlodziejka-kosci-przyczyny-objawy.html
https://www.aptekagemini.pl/category/bez-recepty-stawy-miesnie-kosci-osteoporoza
https://www.doz.pl/apteka/k131-Dla_mocnych_kosci