< powrót do listy artykułów
Maski, maseczki do oczyszczania twarzy
Maski oczyszczające do twarzy mają uzupełnić naszą codzienną pielęgnację twarzy. Dzięki nim możemy pozbyć się nieestetycznych zaskórników, zwęzić rozszerzone pory oraz wygładzić skórę. Składniki takiej maseczki do twarzy powinniśmy wybierać jednak pod kątem naszego typu cery. Oczywistym jest to, że innej pielęgnacji będzie potrzebowała cera tłusta, a innej sucha lub mieszana. Maseczki można przyrządzać samodzielnie w domu, choć obecnie jest na rynku wiele ciekawych kosmetyków, które prawidłowo zadbają o oczyszczenie twarzy.
Źródła:
https://wylecz.to/pl/uroda/twarz/maseczki-oczyszczajace-jak-wybrac-jak-czesto-robic-i-jak-przygotowac-domowa.html#close
https://www.clochee.com/naturalne-maseczki-na-twarz
https://urodaizdrowie.pl/maseczki-oczyszczajace
< powrót do listy artykułów
Maseczki oczyszczające - po co je robić?
Maski oczyszczające powinien wykonywać co jakiś czas każdy, aby głęboko oczyścić skórę twarzy i odblokować ujście gruczołów łojowych. Zaleca się, aby maseczki wykonywać dwa razy w tygodniu, po dokładnym demakijażu i umyciu skóry. Jeśli chcemy otrzymać jeszcze mocniejszy efekt, trzeba nałożyć maskę po peelingu. Maseczki oczyszczające działają wieloetapowo na skórę, a mianowicie: rozpulchniają ją, otwierają pory, głęboko oczyszczają skórę z łoju, brudu, drobnoustrojów, resztek makijażu oraz innych zanieczyszczeń, pomagają pozbyć się wągrów i zaskórników. Pamiętajmy, że najlepsze efekty działania masek do twarzy otrzymamy tylko wtedy, gdy będziemy regularnie je wykonywać - ale też zbyt częste stosowanie produktu może wysuszać skórę i podrażniać ją.Jak określić typ swojej cery?
Aby maseczka była skuteczna, musi być odpowiednio dobrana do naszej cery. Jeśli cera jest trochę ściągnięta, matowa i czasem się łuszczy, oznacza to, że jest to cera sucha. Skóra tłusta będzie jej całkowitym przeciwieństwem - będzie się świecić, jest pokryta tłustą warstwą przez nadprodukcję sebum, zwykle ma też rozszerzone pory. Skóra tłusta jest bardziej podatna na trądzik. Jeśli znajdujesz w swojej skórze cechy łączące opis skóry suchej i tłustej, prawdopodobnie masz cerę mieszaną. Charakteryzuje się ona tłustą strefą T, czyli czołem, nosem i brodą, lecz policzki i skronie pozostają w tym typie suche. Warto wziąć również pod uwagę to, jak nasza cera reaguje na pielęgnację oraz warunki atmosferyczne. Jeśli niewielkie bodźce zewnętrzne oraz delikatna pielęgnacja wywołuje u nas swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie skóry, jest to oznaka cery wrażliwej. Cera normalna jest tym typem, który raczej nie przysparza większych problemów.Jak dobrać maseczkę do typu naszej cery?
Dla cery normalnej sprawdzą się maseczki na bazie glinek: zielonej, białej lub szarej. Oczyszczenie skóry nie będzie tu jedynym pozytywnym efektem - takie maseczki również wygładzą i ujędrnią skórę, a ponadto usuną martwe komórki naskórka oraz dostarczą skórze ważnych makro- i mikroelementów, takich jak: krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, cynk, selen itd. Dla cery tłustej przeznaczone są maseczki na bazie glinek (błękitnej, ghassoul, zielonej) oraz zawierające cynk, drożdże i olejek z drzewa herbacianego. Dzięki takiemu doborowi składników maseczka sprawdza się nie tylko w oczyszczaniu porów, ale też doskonale absorbuje nadmiar sebum, ma właściwości antyseptyczne, odświeżające, łagodzące i regenerujące skórę. Taka maseczka nie podrażni skóry trądzikowej. Cera mieszana sprawia nieco więcej kłopotu, gdyż wymaga jednoczesnego nawilżenia i oczyszczenia. Czasem stosuje się to przez jednoczesne stosowanie dwóch różnych preparatów, czyli np. nałożenie maseczki nawilżającej na policzki, a oczyszczającej na strefę przetłuszczającą się. Tutaj dobrze sprawdzą się maseczki bogate w kwasy owocowe i glinki (różową lub żółtą). Jeszcze trudniej jest dobrać maseczkę oczyszczającą dla posiadaczek cery wrażliwej, suchej oraz z rozszerzonymi naczynkami. Zaleca się im wybieranie produktów pozbawionych wszelkich substancji, które mogą wywoływać podrażnienia (jak: konserwanty, barwniki, substancje zapachowe) oraz takich, które mogą wywołać podrażnienie mechaniczne, np. maseczki z drobinkami ścierającymi naskórek. Jeśli chodzi o tego typu cery, maseczki oczyszczające powinno się nakładać jedynie na ten obszar twarzy, który szczególnie wymaga oczyszczenia (np. zawiera rozszerzone pory lub zaskórniki). Dobrze byłoby wybierać kosmetyki oparte o delikatne glinki (różową, białą czy czerwoną) oraz zawierające składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia, jak: aloes, kwas hialuronowy czy algi.Domowe maseczki oczyszczające do wszystkich rodzajów cery
Maseczka z glinki leczniczej (do kupienia w aptekach internetowych) - dwie łyżki glinki leczniczej wymieszać z łyżką ciepłej oliwy. Dodawać kilka kropel ciepłej wody, aż do powstania łatwej w rozsmarowywaniu papki. Maseczkę nałożyć na twarz, a po 30 minutach dokładnie zmyć. Maseczka z białka kurzego (niezalecana dla bardzo suchej skóry) - świeżo ubite białko nałożyć na skórę. Postarać się o to, aby białko było rozłożone na skórze równomiernie. Maseczkę pozostawić na twarzy do czasu, kiedy białko zaschnie. Następnie zmywamy maseczkę. Na skórze pozostanie odczucie oczyszczenia i napięcia. Maseczka z rumianku - w naczyniu utrzeć 100g suszonych kwiatów rumianku razem z wrzątkiem na papkę. Po dziesięciu minutach nałożyć na gazę papkę, którą przykładamy do czoła, policzków, nosa, brody i szyi. Maseczkę zdejmujemy po dwudziestu minutach, po czym wycieramy skórę do sucha. Maseczka z miodu - wymieszać jedną łyżkę miodu z połową łyżeczki soku cytrynowego. Dodać dwie łyżeczki mielonych migdałów. Mieszanką pocieramy dokładnie skórę twarzy, po czym spłukujemy ją letnią wodą. Maseczka z banana - zmiksuj pół banana, po czym wymieszaj go z żółtkiem i łyżeczką płynnego miodu. Nałóż papkę na twarz na dwadzieścia minut, po czym zmyj letnią wodą. Maseczka ta nawilża i odżywia skórę suchą z tendencją do łuszczenia się oraz łagodzi podrażnienia. Maseczka z awokado - rozgnieć widelcem miąższ z awokado. Utrzyj go z łyżką śmietany lub sokiem cytryny. Maskę trzymaj na twarzy przez około dwadzieścia minut. Po tym czasie zmyj maseczkę wodą mineralną. Tę maskę można stosować raz na tydzień. Maseczka z drożdży - 1/4 kostki drożdży wymieszaj z łyżką ciepłego mleka. Nałóż papkę na twarz i spłucz po dziesięciu minutach. Jest to szczególnie dobra maseczka dla cery trądzikowej, ponieważ redukuje problemy skórne oraz wygładza skórę. Maseczka z poziomek - rozgniatamy poziomki, dodajemy kilka kropel soku z cytryny i nakładamy na twarz. Ta maseczka oczyszcza cerę, łagodzi stany zapalne i odżywia skórę.Źródła:
https://wylecz.to/pl/uroda/twarz/maseczki-oczyszczajace-jak-wybrac-jak-czesto-robic-i-jak-przygotowac-domowa.html#close
https://www.clochee.com/naturalne-maseczki-na-twarz
https://urodaizdrowie.pl/maseczki-oczyszczajace