< powrót do listy artykułów
Jeśli podejmowane próby rozwiązania problemu nie przynoszą oczekiwanych skutków. Apteka internetowa proponuje środki na bolesne ząbkowanie czy niepokój u dzieci na bazie naturalnych, ziołowych składników. Zawsze jednak przed podaniem dziecku jakichkolwiek medykamentów należy zasięgnąć porady lekarza pediatry.
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.
< powrót do listy artykułów
Niespokojny sen niemowlaka
Każdy chyba zna powiedzenie "spać jak niemowlę", kojarzące się z głębokim, regenerującym wypoczynkiem. Zdarza się, że świeżo upieczona mama może każdej nocy cieszyć się co najmniej sześcioma godzinami nieprzerwanego snu, niestety w większości przypadków nie jest to regułą. Zdarza się bowiem, że mimo dokładania wszelkich starań, sen dziecka wciąż przerywany jest niespokojnymi ruchami i/lub płaczem. Co raz większe zmęczenie rodziców nie ułatwia rozpoznania potrzeb nowo narodzonego dziecka, co sprawia że problem z każdym dniem narasta zataczając koło. Niespokojny sen niemowlęcia budzi niepokój rodziców, jego częsty płacz jest dla nich niezrozumiały, a potrzeby nie zawsze oczywiste. Przeczytane dziesiątki artykułów oraz rady postronnych osób nie sprawią, że trudność zniknie. Krążący stereotyp, że noworodek który ma suchą pieluszkę i pełny żołądek śpi spokojnie, nie ma odniesienia do rzeczywistości. Co zatem należy zrobić aby pomóc sobie i dziecku w przerwaniu impasu, który jest nie tylko męczący ale także nie zdrowy? O czym należy pamiętać kładąc oseska spać?
- Każdy człowiek jest inny, tyczy się to tak samo osób dorosłych jak i niemowląt. Jedne noworodki będą przesypiać niemalże całą dobę, podczas gdy innym wystarcza około 12-14 godzin wypoczynku. Zdarza się, że maluch który wyspał się w ciągu dnia, będzie miał kłopoty ze snem w nocy. Problem dotyczyć może zwłaszcza noworodków, które nie potrafią odróżnić dnia od nocy. Niestety próby zabawiania maleństwa w ciągu dnia aby nie spało zbyt długo, raczej nie przyniesie pożądanego efektu. Zdarzyć się może bowiem, że przemęczone będzie miało jeszcze większe trudności z zaśnięciem. Przed porą snu pomocna może okazać się relaksująca kąpiel, masaż lub bujanie, które pomogą dziecku wyciszyć się.
- Potrzeba bliskości jest u niemowląt bardzo silna. Nic dziwnego, bowiem pierwsze 9 miesięcy swojego życia dziecko spędziło pod sercem mamy. Życie po narodzinach jest dla maluszka zupełnie nową rzeczywistością. Zdarza się, że dziecko budzi się ponieważ nie czuje bliskości mamy. Spanie rodziców z dziećmi ma tylu samo zwolenników co i przeciwników. Jeśli jednak miałoby to pomóc w odpoczynku mamie i dziecku, warto spróbować tej metody.
- Zaburzenie rytmu dnia bywa irytujące dla dorosłych, dla niemowląt może okazać się bardzo silnym przeżyciem. Niespodziewana wizyta gości, rodzinna uroczystość, wyjazd, dłuższa niż zwykle nieobecność jednego z rodziców. To wszystko może spowodować uczucie niepokoju skutkując niespokojnym snem.
- Uczucie dyskomfortu jest niemal bardzo trudne do rozpoznania u niemowląt i wymaga dużej wnikliwości rodzica. Należy bowiem przeanalizować każdy szczegół: być może dziecku jest zbyt zimno lub zbyt gorąco. Zdarza się, że suche powietrza powoduje wysuszenie śluzówki nosa i utrudnia oddychanie. Czasem problemem może okazać się zbyt ciasne ubranko czy drapiąca metka.
- Ząbkowanie według większości poradników zaczyna się gdy dziecko ma około pół roku. Jednakże zdarza się, że pierwsze ząbki pojawiają się już w czwartym miesiącu życia. Jeśli maluszek jest nerwowy i nadmiernie się ślini, być może powodem niespokojnego snu są swędzące i bolesne dziąsła. Na ząbkowanie warto zapoznać się z suplementami takimi jak: CAMILIA, HEEL VIBURCOL PLUS, CALGEL,
- Telewizja, radio, zgiełk. Niemowlęta są wyjątkowo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Otaczające je dźwięki, kolory, zapachy są dla nich zupełnie nowym doznaniem. Zbyt wiele docierających bodźców zewnątrz może wywołać uczucie niepokoju i znacząco wpływać na jakość snu. Aby pomóc dziecku wyciszyć się można spróbować: relaksującej muzyki, bujania w hamaku dla dzieci, śpiewania kołysanek czy użycia szumiących maskotek.
- Początki infekcji są często przyczyną niespokojnego snu u niemowląt, dlatego zawsze warto bacznie obserwować swoje dziecko, a w razie wątpliwości zmierzyć temperaturę. Na infekcję warto poznać: ENTITIS BABY,
Jeśli podejmowane próby rozwiązania problemu nie przynoszą oczekiwanych skutków. Apteka internetowa proponuje środki na bolesne ząbkowanie czy niepokój u dzieci na bazie naturalnych, ziołowych składników. Zawsze jednak przed podaniem dziecku jakichkolwiek medykamentów należy zasięgnąć porady lekarza pediatry.
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.